kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


mapa gminy


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / Wspomnienie św. Urbana I - patrona Gminy Kobiór

Wspomnienie św. Urbana I - patrona Gminy Kobiór

Data powstania: 2021-05-25 07:36
Data modyfikacji: 2021-05-26 15:41

Imię Urban pochodzi jest pochodzenia łacińskiego od przydomka Urbanus. Przydomek zaś powstał od przymiotnika pospolitego „urbanus”, oznaczającego „miejski, mieszkaniec miasta, Rzymianin” (rzymianie słowem Urbs określali Rzym), a także „kulturalny, grzeczny”. W Polsce imię znane jest od późnego średniowiecza.

 

Św. Urban I

Św. Urban I pochodził z Rzymu. Był synem Poncjana. Na Stolicy Piotrowej zasiadł w 222 roku. Jego pontyfikat przypadł na lata panowania cesarza Sewera Aleksandra. Święty Urban poprzez swoje nauczanie nawrócił bardzo wielu. Przypisuje się mu między innymi nawrócenie świętej Cecylii. Sam święty, działając w obronie Kościoła, wiele wycierpiał od prześladowców, szczególnie od cesarza rzymskiego Aleksandra Sewera. Poniósł męczeńską śmierć przez ścięcie.

Urban I cieszył się specjalnym kultem w Niemczech, gdzie wzywany był jako orędownik chroniący przed pijaństwem i artretyzmem, a także jako opiekun pól, patron hodowców winorośli, wzywany był także w czasie błyskawic i burz.

Zmarł w 230 roku. Wspominany był zawsze 25 maja, choć w najnowszym Martyrologium Romanum widnieje pod dniem 19 maja.

 

Przysłowia

Z dniem, w którym Kościół wspomina świętego Urbana, ludność wiązała następujące przysłowia: "Na Urbana chwile jakie, to lato takie" "Po świętym Urbanie w zbożu gadanie".

 

Modlitwa do św. Urbana I

Wszechmogący, wieczny Boże, Ty wybrałeś świętego Urbana I, aby przewodził całemu Kościołowi oraz budował go słowem i przykładem, za jego wstawiennictwem strzeż i kieruj na drogę zbawienia wiecznego pasterzy Kościoła razem z ludem im powierzonym. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

 

30 lat samorządu Gminy Kobiór

Z okazji wspomnienia patrona naszej miejscowości, przypominamy, że na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1990 roku z dniem 02.04.1991 roku odłączono Gminę Kobiór, która wchodziła w skład obszaru miasta Tychy, o pow. 4949,70ha  stanowiącego obręb geodezyjny Kobiór. Od tamtego dnia upłynęło już 30 lat.

 

 

Kobiór jest jedyną w Polsce miejscowością o takiej nazwie.

Jej etymologia przysporzyła badaczom wielu problemów. Henryk Borek, językoznawca zajmujący się analizą pochodzenia nazw śląskich rozważa dwie możliwości:

- nazwa Kobiór pochodzi od kobiór, kobierze - gwarowego określenia podbiału (Tusilago farfara), porastającego podmokłe łąki nad Korzeńcem

- nazwa powstała od gwarowego kawior, kowior (pokryta roślinnymi zarostami woda), a głoska "w" została zastąpiona "b". 

Ciekawe są również opowieści ludowe zebrane i spisane przez miejscowego nauczyciela Tadeusza Kruka. Według jednej z nich nazwa Kobiór zrodziła się, gdy pierwsi osadnicy mozolnie wydobywający pnioki (gwarowe określenie pni drzew, pozostałych po ścięciu), wykrzykiwali do siebie: Kop, a bier! Z tego to powiedzenia rzekomo powstała dzisiejsza nazwa. Inni kobiórzanie twierdzili, że w nazwie ich miejscowości utrwalony został kobierzec utworzony przez kwiaty na polanie.

Aktualny herb Gminy Kobiór został ustalony przez Radę Gminy 12 lipca 1996r. i przedstawia właśnie wizerunek świętego Urbana I - papieża (postać z tiarą na głowie i krzyżem podtrzymywanym na lewym ramieniu), umieszczony na błękitnym tle.

W 2001 roku (w dziesiątą rocznicę samorządności Gminy Kobiór) w Pracowni Szat Liturgicznych w Piekarach Śląskich powstał okazały sztandar, na którym znalazł się wizerunek świętego Urbana, a także herb województwa śląskiego - orzeł na błękitnym tle.


Autor: Ryś Marcin
Ilość wyświetleń: 402


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór