kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


KORONAWIRUS (COVID-19)


mapa gminy


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi - LINK DO STREAMINGU

Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi - LINK DO STREAMINGU

Data powstania: 2021-06-21 00:00
Data modyfikacji: 2021-06-24 08:06
 

„TRYPTYK POWSTAŃCZY – PAMIĘĆ ZIEMI” - w ramach Metropolitarnych Obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. 25 czerwca, o godz. 21:00, w sercu miasta, na bytomskim Rynku odbędzie się interdyscyplinarne widowisko multimedialne, z udziałem 500-osobowego zespołu artystów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w inscenizacji i reżyserii Karoliny Widery. Wydarzenie to będzie streamingowane w czasie rzeczywistym i będzie dostępny przez 24 h od zakończenia widowiska.

 

L I N K   D O   S T R E A M I N G U 

 

PONIŻEJ SPOT PROMUJĄCY! ZAPRASZAMY DO OGLĄDANIA!

 

 

Organizatorzy:

Górnośląsko - Zagłębiowska Metropolia

Gmina Bytom

Bytomskie Centrum Kultury

Zadanie sfinansowano ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

 

„TRYPTYK POWSTAŃCZY – PAMIĘĆ ZIEMI” to widowisko łączące muzykę filmową, klasyczną i rozrywkowo-rockową, w symboliczny sposób pokazując wartość w poszukiwaniu wspólnego dialogu. Muzyka bowiem jako uniwersalny język, umiejętnie łączący przeszłość z teraźniejszością i człowieka z człowiekiem stanowi główną oś projektu, który został przygotowany z okazji Metropolitalnych Obchodów 100-lecia III Powstania Śląskiego.

Wybór miejsca widowiska nie jest przypadkowy. Zlokalizowany niegdyś w Hotelu "Lomnitz" Polski Komisariat Plebiscytowy mimo nieistniejącego już budynku przy bytomskim Rynku nadal pozostaje w pamięci pokoleń. Bytom, jako ważne miejsce wydarzeń związanych z III Powstaniem Śląskim stanowi nić łączącą nas z przeszłością. Miasto, którego historia sięga XII wieku jest najstarszym świadkiem lokalnej kultury muzycznej i śląskich obyczajów. Dlatego nawiązując do okoliczności i kontekstów miejsca, inscenizacja widowiska jest swoistą podróżą w czasie od początków jego istnienia do współczesności.

Decydując o kształcie obchodów, organizatorom przyświecała idea celebrowania tego ważnego wydarzenia poprzez podkreślenie jedności i współpracy, dzięki włączaniu w działania mieszkańców regionu. Obchody rozpoczęły się 2 maja br. uroczystością na bytomskim Rynku, upamiętniającą wybuch III Powstania, a kolejne wydarzenia 15, 29 maja i 12 czerwca br. realizowane w ramach projektu Górnośląskiego Towarzystwa Historycznego „Przygrywka do Tryptyku Powstańczego” poprowadziły nas do wielkiego finału, który za chwilę odbędzie się 25 czerwca.

Muzyka, taniec i sztuka wizualna, tworzący widowisko realizatorzy i wykonawcy – 500 osobowy metropolitalny zespół zabierze odbiorców wydarzenia we wzruszającą opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do kształtowanej własnymi rękami ziemi.

Tak zróżnicowanego przekazu muzycznego, tanecznego i teatralnego nie mamy zbyt często okazji doświadczać. Poprzez nietuzinkową formę wyrazu, w idei współpracy i łączenia się w sztuce, widowisko zostanie zaprezentowane przez artystów, którzy wspólnie przedstawią twórczość śląskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Józefa Świdra, Klaudiusza Jani oraz Wojciecha Ciuraja.
Wszyscy występujący artyści związani ze Śląskiem, z ogromnym szacunkiem do tej ziemi i jej losów  - razem, w jedności, ku pamięci pokoleń, w idei zachowania dziedzictwa kultury, historii, wolności - na jednej kilkupoziomowej scenie zbudowanej na trzech platformach.

Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej jest obraz, który w formie efektowanego wideoartu, eksponowanego zarówno na elementach multimedialnej scenografii oraz
w projekcjach na bytomskich kamienicach
stanowić będzie tło dla oryginalnej areny wydarzeń.

Widowisko równocześnie zostanie streamingowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na facebooku oraz przekazany wszystkim 41 miastom Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, również w celu udostępnienia, aby jak najwięcej mieszkańców Metropolii mogło razem świętować tą wyjątkową rocznicę.

 Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia! Dostępność w sieci: 24 godz. od zakończenia widowiska.


Wydarzenie na Rynku w Bytomiu odbędzie się z zachowaniem obowiązujących obostrzeń i przepisów sanitarnych.

 


Galeria zdjęć:

  • Tryptyk Powstańczy - Pamięć Ziemi - LINK DO STREAMINGUAutor: Ryś Marcin
Ilość wyświetleń: 252


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór