kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


zakup węgla


Akcja Zima 2022/2023


mapa gminy


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / Dzień dobry, Metropolio! Piąte urodziny zaczynamy o wschodzie słońca

Dzień dobry, Metropolio! Piąte urodziny zaczynamy o wschodzie słońca

Data powstania: 2022-06-24 12:26
Data modyfikacji: 2022-06-30 12:39

Święto Metropolii: Prawie 100 wydarzeń i mikrowypraw na piąte urodziny Metropolii GZM

 

  • Jedyna w Polsce, najmłodsza w Europie metropolia ma już 5 lat. Za kilka dni, bo 1 lipca, minie dokładnie pięć lat od powstania GZM na mocy rządowego rozporządzenia.
  • Idea przyświecająca pierwszej edycji święta Metropolii zawiera się w prostym zdaniu „Kierunek GZM: Poznajmy się W Metropolii”
  • 2 lipca ruszy prawdziwy festiwal metropolitalnych mikrowypraw. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w ponad 100 różnych wydarzeniach.
  • Planując sobotę, będzie można wybierać spośród kilkudziesięciu propozycji lokalnych wycieczek. Szczegóły na stronie: www.kierunekgzm.pl
  • 2 lipca mieszkańcy będą mogli również bezpłatnie dojechać komunikacją miejską ZTM na wybrane przez siebie wydarzenia. 

 

- Piąte urodziny to świetny czas, by jeszcze lepiej się poznać i wspólnie świętować. Dlatego od tego roku w pierwszy weekend po 1 lipca organizować będziemy święto Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Stawiamy przede wszystkim na turystykę lokalną. Chcemy popularyzować, integrować i wykorzystać zróżnicowane potencjały i zasoby obszaru GZM z dziedziny turystyki. Chcemy pokazać to, co najlepsze, najpiękniejsze i najciekawsze w gminach GZM. W haśle tegorocznej, pierwszej edycji święta, chcieliśmy podkreślić, by każdy weekend lipca był pretekstem dla nas wszystkich, by przyjąć zaproszenie naszych sąsiadów z pobliskich gmin, poznać się lepiej i wspólnie spędzić czas - mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

 

Święto zacznie się od wschodu słońca nad Metropolią i śniadaniowego rozruchu na hałdzie popłuczkowej dawnej kopalni srebra, ołowiu i cynku Fryderyk w Tarnowskich Górach. To miejsce, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO jest nieprzypadkowe. Stanowi ślad po innowacjach, które zmieniały nasze życie.

 

Po śniadaniu czas ruszyć w drogę ścieżkami Metropolii. Przygotowano 94 wydarzenia, w tym aż 68 mikrowypraw w 35 gminach GZM. Mikrowyprawy będą i zaskakujące i tradycyjne, wyciszające lub z muzyką, dla dzieci, dla młodzieży, dla starszych, dla całych rodzin.

 

- Metropolia to setki fantastycznych miejsc i ludzi, których warto poznać, dlatego właśnie pod hasłem „Poznajmy się” będziemy świętować 2 lipca. Jestem przekonany, że w bogatym programie będzie z czego wybierać, bo gminy GZM są naprawdę niezwykłe. Po prostu mikro, makro, Metropolia – dodaje Kazimierz Karolczak.

 

Podczas pierwszego święta Metropolii będzie rekreacyjnie i aktywnie, romantycznie i rozważnie, czasem z przymrużeniem oka i zabawnie, a czasem bardzo serio. Chorzów zaprosi na szlak widziany z perspektywy miejskich witraży. Knurów na nostalgiczną wycieczkę po starych lokalnych kinach i opowieściach o najlepszych czasach kinematografów. Piekary Śląskie zaprezentują swoje tradycje drukarskie. Miłośnicy kulinariów będą mogli poznać tajemnice radzionkowskich restauracji. Wielbiciele bluesa przejechać się tyskim „Trolejbusem z bluesem”. Zwolennicy aktywnego wypoczynku w ramach triathlonowej gry miejskiej – przepłyną kajakami Czarną Przemszą w Będzinie. To zaledwie garstka propozycji z obszernego programu, który w całości dostępny jest na stronie internetowej kierunekgzm.pl

Uczestnictwo w przygotowanych wydarzeniach jest bezpłatne. Niektóre z wydarzeń wymagają wcześniejszej rezerwacji, której dokonamy w gminach (u organizatorów).

 

2 lipca wszyscy uczestnicy święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii będą mogli jeździć bezpłatnie komunikacją miejską za okazaniem biletu pobranego ze strony wydarzenia.

Zapraszamy! Kierunek GZM. Poznajmy się W METROPOLII!

 

Szczegóły: kierunekgzm.pl

SPOT REKLAMOWY KIERUNEK GZM JUŻ 2 LIPCA

Informacje dotyczące Kobióra znajdziesz poniżej na plakacie oraz TUTAJ

 


Autor: Ryś Marcin
Ilość wyświetleń: 304


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór