kontakt

     Urząd Gminy Kobiór
     ul. Kobiórska 5, 43-210 KobiórSkrytka ePUAP

/puybm6470x/SkrytkaESP

Adres Email

gmina@kobior.pl

 


KORONAWIRUS (COVID-19)


mapa gminy


jakość powietrza


ważne strony

 

 

 

 

 

 

 

 

 Galeria
losowa galeria
Jesteś tutaj: Strona główna / Dożynki gminno - powiatowe Kobiór 2019

Dożynki gminno - powiatowe Kobiór 2019

Data powstania: 2019-09-16 08:18
Data modyfikacji: 2019-09-20 14:52

Dożynki to czas dziękczynienia, radości, świętowania i ukoronowania całorocznego trudu rolników. Ta prastara uroczystość kończąca żniwa jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze, a jej zwyczaje zostały zachowane i są przekazywane młodemu pokoleniu do dnia dzisiejszego. Święto to jednoczy całą wspólnotę ale dedykowane jest przede wszystkim rolnikom, a pozostałym musi przypominać, że to dzięki Nim codziennie na nasze stoły trafia chleb. W tym roku rolnicy z całego powiatu pszczyńskiego świętowali ten dzień podczas gminno-powiatowych dożynek w Kobiórze, które odbyły się 15 września.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mszę uświetnili swym występem chór „ExAnimo” oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich „Echo Pszczyny”. Następnie korowód dożynkowy przejechał na teren Gminnego Ośrodka Sportu, gdzie rozpoczęły się tradycyjne obrzędy. Wójt Gminy Kobiór Eugeniusz Lubański oraz Starosta Pszczyński Barbara Bandoła odebrali z rąk starostów dożynkowych, Państwa Beaty i Marcina Zawieruchów poświęcone bochenki chleba z tegorocznych zbiorów.

- Kobiór to najpiękniejsza wieś nad Korzeńcem, mała gmina z wielkim sercem. Dzisiejsze święto plonów dedykowane jest rolnikom, ogrodnikom, sadownikom, hodowcom, pszczelarzom oraz leśnikom. Mamy za co dziękować. Z informacji uzyskanych od naszych rolników wynika, że pomimo anomalii pogodowych, tegoroczne plony są dość dobre. Ominęły nas także wielkie nawałnice i gradobicia. Zdajemy sobie sprawę, że rolnictwo w Kobiórze zanika. Dlatego w ostatnich latach nie było w Kobiórze tradycyjnych dożynek. W tym roku została nam powierzona organizacja dożynek gminno-powiatowych, co zmobilizowało samorząd i mieszkańców do wspólnej pracy i jednocześnie pokazało, że jesteśmy wspólnotą i możemy na siebie liczyć - mówił wójt Eugeniusz Lubański.

- Po wielomiesięcznych wysiłkach przyszedł czas, aby podziękować za to, że dzięki rolnikom możemy cieszyć się darami ziemi. Dziękuję za chleb, za najpiękniej wyrażony patriotyzm, bo codzienną pracą i pielęgnowaniem tradycji. Życzmy sobie, abyśmy potrafili się tym chlebem dzielić - mówiła starosta Barbara Bandoła.

Następnie Wójt Eugeniusz Lubański wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Kobiór Przemysławem Sawickim wręczyli Państwu Cecylii i Janowi Rygułom, Ewie i Januszowi Twardkom oraz Gabrieli i Bernardowi Mazurom wyróżnienia i drobne upominki, w uznaniu zasług wniesionych w rozwój kobiórskiego rolnictwa.  Jednocześnie złożyli gorące podziękowania za wieloletni trud w pracy na roli, przywiązanie i szacunek do ziemi rodzinnej, dobry przykład gospodarowania i przedsiębiorczości, gotowość niesienia pomocy i świadczenia usług mieszkańcom naszej gminy oraz za działalność społeczną. 

Podziękowania wraz z promesą na kwotę 500 zł wręczono również członkiniom Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiórze, za wspieranie naszych inicjatyw, pomoc w realizacji imprez i działań, które skierowane są do mieszkańców naszej gminy. Pomoc na jaką możemy liczyć ze strony kobiórskiego Koła Gospodyń Wiejskich jest nie wątpliwie ogromnym wsparciem i bez niej nie moglibyśmy w pełni realizować naszych licznych inicjatyw.

Puchary Przewodniczącego Rady Gminy za jeden z lotów odebrali hodowcy gołębi: Jerzy Gandyk, Zygmunt Jaromin i Jerzy Orendorz.

Starosta Pszczyński Barbara Bandoła wraz z członkami zarządu wręczyła wyróżnienia - „Żubry Pszczyńskie” osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. Otrzymali je:
Cecylia i Jan Rygułowie - prowadzą jedno z największych obszarowo gospodarstw rolnych na terenie gminy Kobiór, uprawiają zboża, ziemniaki i kukurydzę, a całość nastawiona jest na produkcję mleczną. Gospodarstwo stanowi jedyne źródło utrzymania rodziny i jest doskonałym przykładem dobrej praktyki rolniczej;
Grażyna i Szczepan Polokowie - prowadzą uprawę pieczarek w Kryrach, a obecnie, po prawie trzydziestu latach intensywnego i stałego rozwoju gospodarstwo państwa Poloków posiada 43 nowoczesne, wyposażone w urządzenia do regulacji klimatu hale o łącznej powierzchni ponad 23 tys. m2. Firma eksportuje swoje produkty m.in. do Niemiec, Francji, Bułgarii, Grecji czy Anglii;
Marian Pigan - nadleśniczy Nadleśnictwa Kobiór, nie tylko pomaga w rozwiązywaniu bieżących problemów wsi i terenów rolnych, ale przede wszystkim przyczynia się do rozwoju społeczności lokalnej;
Donata Szałaśna - rodowita kobiórzanka, w czasie, kiedy sprawowała funkcję dyrektora Gminnego Domu Kultury w Kobiórze miała miejsce reaktywacja Koła Gospodyń Wiejskich. Pani Donata od początku pracuje w Zarządzie Koła, a obecnie jest jego przewodniczącą; udziela się społecznie na rzecz gminy Kobiór, aktywnie angażuje się w organizację konkursów potraw regionalnych zarówno na szczeblu gminnym jak i powiatowym;
Katarzyna Myszor - od wielu lat aktywnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich w Kobiórze, od kilku lat jest prezesem Gminnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Pszczynie, podejmuje liczne działania na rzecz rozwoju rolnictwa, a także współpracuje z samorządem lokalnym i instytucjami pracującymi na rzecz rolnictwa.

Przedstawiciele Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Katowicach wręczyli Janowi Rygule raz Genowefie Przewoźnik statuetki „Złoty Kółkowicz”, które są wyrazem uznania dla ich bezinteresownych dokonań na przestrzeni wielu lat, dla miejscowego społeczeństwa, rolnictwa i organizacji rolniczych.

W części artystycznej zaprezentowały się zespoły regionalne: „Kobiyrzoki”, „Kobiórsko Czelodka” oraz „Kobiórzanie”, odbył się pokaz tańca nowoczesnego i towarzyskiego, pokaz tańca brzucha oraz koncert Natalii Mikołajec z zespołem.

Kolejnym punktem dożynek był „Teatr Jednego Mima” Ireneusza Krosnego, wystąpił także zespół „Carrantouhill”, a wieczorem mieszkańcy bawili się podczas śląskiej biesiady z Mirkiem Szołtyskiem. Do późnych godzin trwała zabawa z zespołem Akord.

Na uczestników dożynek czekały m.in. wystawa sprzętu rolniczego, gołębi i ptaków ozdobnych, wystawa wędkarska i pszczelarska, stoiska producenckie, rękodzieła, a także atrakcje dla dzieci.

Pomimo świetnej zabawy musimy w przyszłości wyciągnąć wnioski z niedociągnięć organizacyjnych. Jednocześnie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Gminno – Powiatowych Dożynek KOBIÓR 2019.


Autor: Ryś Marcin
Ilość wyświetleń: 294


 
Gmina Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 638-17-91-816
REGON 276257707
Urząd Gminy Kobiór
ul. Kobiórska 5, 43-210 Kobiór
NIP: 646-21-16-846
REGON 271505431

 

Godziny pracy Urzędu Gminy:
Poniedziałek 7:30 - 15:30;
Wtorek 7:30 - 15:30;
Środa 7:30 - 15:30;
Czwartek 7:30 - 17:00;
Piątek 7:30 - 14:00
 
 
Copyright Urząd Gminy Kobiór