W dniu 2 czerwca w Dzienniku Ustaw pod poz. 1074 opublikowano kolejną zmianę ustawy o ochronie przyrody, głownie dotyczącą usunięcia drzew, która będzie obowiązywać od dnia 16 czerwca 2017r.
Nie będzie obowiązku uzyskania pozwolenia lub zgłoszenia usunięcia drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm nie przekracza:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Właściciel nieruchomości MUSI ZGŁOSIĆ CHĘĆ WYCINKI drzew, które na wysokości 5 cm mają obwód powyżej:
a) 80 cm – w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego oraz klonu srebrzystego,
b) 65 cm – w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
c) 50 cm – w przypadku pozostałych gatunków drzew;
Zgłoszenie musi zawierać: imię i nazwisko wnioskodawcy, nr. działki z której drzewo ma być usunięte, oraz rysunek albo mapkę określającą usytuowanie drzewa.
Przedstawiciel gminy ma obowiązek w ciągu 21 dokonać oględzin działki i sprawdzić stan faktyczny – np. czy drzewa nie są chronione np. jako pomnik przyrody lub oznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub czy nie mają znamion pomników przyrody. Jeżeli w ciągu kolejnych 14 dni gmina nie wyrazi sprzeciwu- w formie decyzji, (tzw. milcząca zgoda), wtedy można ją przeprowadzić.
W przypadku nieusuniecia danego drzewa w terminie 6 miesięcy od oględzin, należy złożyć ponowne zgłoszenie.
Nowela zabezpiecza również od nieuczciwej wycinki drzew pod prowadzenie działalności gospodarczej. Zakłada bowiem, że jeśli przed upływem 5 lat od dokonania oględzin, właściciel wystąpi o pozwolenie na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie ona realizowana na części nieruchomości, gdzie rosły usunięte drzewa, będzie musiał uiścić opłatę za ich wycinkę.
Nowe prawo zobowiązuje też ministra środowiska do wydania w ciągu pół roku dwóch rozporządzeń. W jednym z nich ma określić, jakie gatunki drzew i ich wiek będą kwalifikowane jako cenne przyrodniczo; chodzi o tzw. znamiona drzew pomnikowych. Dzięki takiemu rozwiązaniu gmina będzie mogła wydać zakaz wycięcia takiego drzewa.
W drugim rozporządzeniu minister określi wysokość stawek opłat za wycięcie drzew.